Poprawa ochrony zdrowia psychicznego znajduje się wśród priorytetów zdrowotnych ruchu Polska 2050. Budżet przeznaczany na ochronę zdrowia psychicznego trzeba systematycznie zwiększać, by zwiększyć udział wydatków na nią do przynajmniej 6% budżetu zdrowotnego. Przerażający jest zwłaszcza fakt, że przy już i tak małych nakładach na ochronę zdrowia psychicznego dzieci przeznacza się jedynie 0,7% tego budżetu, a skala potrzeb w najmłodszych grupach wiekowych rośnie, co niestety pokazuje rosnąca liczba prób samobójczych wśród młodzieży.
Wśród naszych postulatów znajduje się m.in. likwidacja obowiązku posiadania skierowania do psychologa, zwiększenie subwencji oświatowej, by możliwe było zatrudnienie w szkołach psychologów, zniesienie limitu świadczeń z zakresu psychiatrii, skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów w tej dziedzinie, promowanie wyboru specjalizacji psychiatrii dziecięcej, psychologii klinicznej i psychoterapii dzieci i młodzieży.
Nie do pominięcia jest też wsparcie personelu medycznego, który zwłaszcza w czasie pandemii pracował w warunkach mogących się odbić na zdrowiu psychicznym. Należy im zapewnić dostęp do bezpłatnej pomocy psychologicznej i konsultacji psychiatrycznych.