Informacje ogólne

Polityk archiwalny
Data i miejsce urodzenia: 1956-05-19, Głogów
Zawód: kulturoznawca
Wykształcenie: średnie ogólne
Ukończył XIV Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. Krytyk teatralny, dziennikarz. W l. 80. publikował m.in. w czasopismach „Obecność”, „Iglica” i „CDN”. Był członkiem rady kultury przy Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” Dolnego Śląska. Recenzent teatralny Radia Wrocław. W 1991 r.... założył kwartalnik „Notatnik Teatralny”. Współpracownik TVP: członek rady programowej Teatru Telewizji, realizator programu Magazyn Teatralny, współtworzył kanał tematyczny TVP Kultura. Był dyrektorem programowym w Polskim Radiu Wrocław. W l. 2006-2016 dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu. Członek partii Nowoczesna. Poseł od 2015 r. (VIII kadencja), zasiadał w komisji etyki poselskiej, jest wiceprzewodniczącym komisji kultury i środków przekazu.
Czytaj więcej
Zwiń

Artykuły

Wyniki 1–3 z 12
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4
Znalezione artykuły

21.07.2023, Jakie poglądy na aborcję deklarowali posłowie i posłanki w 2019 r.?

…Katarzyna Lubnauer tak KO   Beata Maciejewska tak Lewica   Paulina Matysiak tak Lewica   Krzysztof Mieszkowski tak KO   Janusz Korwin-Mikke nie Konfederacja Przepraszam: a ojciec nie ma mieć nic do gadania…

29.12.2021, Oczekiwania wyborców vs. konkretne działania

…Krutul (Lewica) pisał o apelach do ministra Wąsika o wsparcie psychologiczne dla dzieci z woj. podlaskiego. Krzysztof Mieszkowski (KO) złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, zarzucając mu…

3.11.2021, Solidarności, życzliwości, praw człowieka, umiejętności pisania CV, patriotyzmu i empatii - czego powinna uczyć szkoła?

…PiS) „tolerancja, empatia, umiejętność współpracy” (Elżbieta Gapińska, KO) „otwartość na różnorodność, empatia, zdolność do prowadzenia dialogu” (Krzysztof Mieszkowski, KO) „powinna kształtować nie tylko postawy wynikające z profilu nauczania, ale także takie postawy, jak: patriotyzm…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4

Kwestionariusze

KRÓTKA PIŁKA
Ostatni rok kadencji (2022)

Prosimy wymienić i zwięźle uzasadnić trzy najważniejsze sukcesy w Pani/Pana pracy jako posłanki/posła w Sejmie IX kadencji. Prosimy o wymienienie i ewentualne uzasadnienie odpowiedzi.
Pierwszy sukces
Złożenie projektu ustawy o statusie artysty zawodowego.
Drugi sukces
Złożenie projektu ustawy likwidującej artykuły 196 (o obrazie uczuć religijnych) i 212-215 (o zniesławieniu) Kodeksu karnego.
Trzeci sukces
Złoże
Jakie Pani/Pana zdaniem trzy najważniejsze ustawy przyjął Sejm IX kadencji? Prosimy o wymienienie i ewentualne uzasadnienie odpowiedzi.
Ustawa z dnia 30 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy).
Ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym.
Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
W obecnej kadencji Sejmu działa 246 zespołów parlamentarnych zrzeszających posłów i posłanki zainteresowanych daną sprawą. Prosimy o przypomnienie, do których zespołów parlamentarnych Pani/Pan należy.
- Dolnośląski Zespół Parlamentarny - Parlamentarny Zespół Pakt dla Kultury - wiceprzewodniczący - Parlamentarny Zespół Praw Kobiet - Parlamentarny Zespół Świeckie Państwo - wiceprzewodniczący
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KRÓTKA PIŁKA
Szczepienia (2022)

Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pan poglądom? Szczepienia przeciw Covid-19 powinny być:
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. Obowiązkowe dla wszystkich dorosłych Polaków (dorośli – powyżej 18 r.ż., pod warunkiem, że nie mają ku temu przeciwwskazań medycznych stwierdzonych przez lekarza)
  2. Obowiązkowe dla wybranych grup zawodowych (pod warunkiem, że nie mają ku temu przeciwwskazań medycznych stwierdzonych przez lekarza)
  3. Dobrowolne – tylko dla osób, które chcą z nich skorzystać
  4. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Czy osobom, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z 2 dawek, powinny przysługiwać ułatwienia w dostępie do wybranych usług i/lub ulg?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. Tak
  2. Nie
  3. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Prosimy o wskazanie, ułatwienia w dostępie do jakich usług i/lub ulg powinny przysługiwać osobom zaszczepionym. Pytanie otwarte, obowiązkowe.
Instytucje kultury, restauracje, koncerty, wydarzenia sportowe.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KWESTIONARIUSZ
Migracje. Kryzys na granicy (2021)

Od sierpnia 2021 r. mamy do czynienia z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Reżim Aleksandra Łukaszenki uczestniczy w sprowadzaniu cudzoziemców na granicę, prowokuje akcje zaczepne wobec polskich służb. W Polsce dochodzi do przekroczeń zielonej granicy, kilkunastu cudzoziemców zmarło. Poniżej wymieniliśmy działania, jakie można wprowadzić w związku z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy. Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie wymienionych rozwiązań? Prosimy o wybranie wszystkich odpowiedzi, z którymi Pan/Pani się zgadza.
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Należy jak najszybciej postawić mur na granicy z Białorusią.
Należy odstawiać cudzoziemców na granicę z Białorusią, w razie potrzeby z zastosowaniem przymusu.
Władze polskie powinny pozwolić na działanie organizacji humanitarnych i pracowników służb medycznych w strefie stanu wyjątkowego.
Rząd powinien wprowadzić rozwiązanie zaproponowane przez Episkopat Polski, polegające na utworzeniu mostu humanitarnego.
Należy zaprzestać wyrzucania ludzi do lasu i zmuszania ich do ponownego niezgodnego z przepisami przekroczenia granicy z Białorusią.
Cudzoziemiec powinien mieć prawo wystąpić o ochronę międzynarodową (a jeśli odmówi, być odesłany do kraju pochodzenia). W międzyczasie należy zapewnić cudzoziemcom zakwaterowanie i adekwatną pomoc (np. medyczną, prawną).
Należy dopuścić media polskie i zagraniczne na teren objęty obecnie stanem wyjątkowym.
Po wygaśnięciu stanu wyjątkowego, jeśli kryzys na granicy nie ulegnie zmianie, należy utrzymać ograniczenie dostępu do strefy przygranicznej.
Należy otworzyć nowy ośrodek recepcyjny dla cudzoziemców przy granicy z Białorusią.
Rząd powinien przygotować się na przewidywaną zmianę ruchu migracyjnego i zabezpieczyć granicę Polski z Ukrainą.
Czy osoby, które niezgodnie z przepisami przekroczyły granicę, powinny mieć prawo złożyć w Polsce wniosek o ochronę międzynarodową? Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Tak, Polska powinna odpowiedzialnie reagować na prowokacje Aleksandra Łukaszenki i jednocześnie działać z poszanowaniem praw człowieka.
B. Nie, ponieważ obecne przekraczanie przez cudzoziemców wschodniej granicy to element prowokacji politycznej wymierzonej przeciwko Polsce i UE.
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. zdecydowanie A
  2. raczej A
  3. zdecydowanie B
  4. raczej B
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Jakie działania polityczne i dyplomatyczne powinny być podejmowane przez Polskę w związku z kryzysem rozgrywającym się na granicy polsko-białoruskiej? Prosimy o wybranie maksymalnie trzech działań, które uważa Pan/Pani za priorytetowe.
  1. Polska powinna prowadzić rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką i naciskać na zamknięcie szlaku migracyjnego przez Białoruś.
  2. Polska (wspólnie z UE) powinna prowadzić działania dyplomatyczne w krajach, z których startują samoloty przewożące cudzoziemców do Białorusi.
  3. Polska (wspólnie z UE) powinna prowadzić intensywną kampanię informacyjną w państwach, z których pochodzą cudzoziemcy, zniechęcającą do podróży „szlakiem Łukaszenki”.
  4. Polska powinna zamknąć granicę polsko-białoruską, blokując wymianę handlową, nawet za cenę naruszenia interesu przedsiębiorców.
  5. Potrzebujemy obecności Fronteksu na naszym wschodnim pasie przygranicznym.
  6. Polska powinna uruchomić art. 4 traktatu NATO. (“Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć - zdaniem którejkolwiek z nich - zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”).
  7. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KRÓTKA PIŁKA
Edukacja w Polsce (2021)

Czego Pani/Pana zdaniem przede wszystkim powinna uczyć szkoła?
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
  1. Przygotowywać przyszłych absolwentów do funkcjonowania na rynku pracy.
  2. Uczyć umiejętności zdobywania wiedzy i krytycznego myślenia.
  3. Kształtować postawy i upowszechniać wspólne wartości.
  4. Wyrównywać szanse edukacyjne i życiowe uczniów.
  5. Rozwijać umiejętności społeczne, np. komunikację i pracę zespołową.
  6. Uczyć dbania o dobrostan emocjonalny i radzenia sobie ze stresem.
  7. Uczyć o wyzwaniach XXI wieku (np. klimatycznym, technologicznym, zdrowotnym).
  8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Jakie postawy powinna kształtować szkoła? Jakie wartości upowszechniać?
Otwartość na różnorodność, empatia, zdolność do prowadzenia dialogu.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie:
Szkoła powinna uczyć wszystkiego, co zostało zawarte w propozycjach odpowiedzi.
Poniżej wymieniliśmy główne postulaty dotyczące zmian w oświacie obecne w debacie publicznej. Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie wymienionych rozwiązań?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Należy wprowadzić obowiązek przedszkolny dla pięciolatków.
Należy wprowadzać rozwiązania korzystne dla tworzenia i prowadzenia małych szkół.
Podstawa programowa powinna być zredukowana i nastawiona na rozwój kompetencji kluczowych, a nie szczegółowe wiadomości.
Samorządy powinny mieć większy niż obecnie wpływ na program nauczania na swoim terenie.
Należy wrócić do trzystopniowego systemu edukacji (powrót gimnazjów).
Rolą kuratora powinno być wspieranie szkoły w przeprowadzaniu wewnętrznej ewaluacji i poprawie jakości działań, a nie kontrola pracy szkoły.
Szkoły niepubliczne nie powinny otrzymywać dofinansowania ze środków publicznych.
Pracodawcy powinni w większym niż obecnie stopniu finansować edukację zawodową.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KRÓTKA PIŁKA
Zdrowie psychiczne w Polsce (2021)

Pandemia spowodowała kryzys w szeregu obszarów funkcjonowania państwa i gospodarki. Poniżej wymieniliśmy obszary szczególnie dotknięte przez skutki COVID-19.
Prosimy wybrać te, które według Pani/Pana wymagają strategicznych rozwiązań w Polsce: Prosimy wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi
  1. przeciążenie sądownictwa
  2. ochrona zdrowia psychicznego
  3. powrót do szkół po okresie edukacji zdalnej
  4. branże gospodarki szczególnie dotknięte przez lockdown
  5. bezpieczeństwo na rynku pracy
  6. system ochrony zdrowia
  7. działanie instytucji kultury
  8. finanse samorządów
  9. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia (ok. 630 tys.) wymaga pomocy systemu lecznictwa psychologicznego i/lub psychiatrycznego (NIK, 2020 r.). Poniżej wymieniliśmy propozycje działań mogących poprawić stan ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Prosimy o wybranie propozycji, za których wprowadzeniem głosowałaby Pani/głosowałby Pan w pierwszej kolejności:
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
  1. zatrudnienie psychologa w każdej szkole
  2. szkolenia dla nauczycieli z przeciwdziałania i wykrywania oznak przemocy i dyskryminacji oraz postępowania z osobami w kryzysie
  3. włączenie tematyki zdrowia psychicznego do programów nauczania
  4. zmiany w systemie kształcenia lekarzy pediatrów w kierunku wczesnego wykrywania nieprawidłowości w zachowaniu/rozwoju psychicznym dziecka
  5. szkolenia dla pracowników socjalnych ze wstępnej diagnozy kryzysów psychicznych
  6. szkolenia z wiedzy o zdrowiu psychicznym skierowane do rodziców
  7. zapewnienie finansowania ogólnopolskiego telefonu zaufania w trybie całodobowym
  8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
W Polsce psychiatria dziecięca znajduje się na liście specjalizacji deficytowych. Zawód lekarza ze specjalizacją psychiatrii dzieci i młodzieży wykonuje 482 lekarzy (Naczelna Izba Lekarska, 2021 r.). Jakie działania należy według Pani/Pana podjąć, aby poprawić tę sytuację?
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
  1. zwiększyć wynagrodzenie dla rezydentów na specjalizacji psychiatrii dzieci i młodzieży
  2. przygotować prognozę zapotrzebowania na lekarzy psychiatrów dzieci i młodzieży, która uwzględni rozwój demograficzny
  3. zadbać o równomierne rozmieszczenie specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży na terenie kraju
  4. zwiększyć liczbę pielęgniarek/pielęgniarzy psychiatrycznych oraz psychoterapeutów
  5. stworzyć zachęty do powrotu do kraju dla lekarzy-psychiatrów, którzy po studiach wyjechali do pracy w Unii Europejskiej
  6. zatrudnić lekarzy-psychiatrów z zagranicy (np. obywateli Białorusi, Rosji, Ukrainy)
  7. Zwiększenie liczby psychiatrów dziecięcych nie jest koniecznie.
  8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2019)

Jakich Pani/Pana zdaniem reform potrzebuje Polska w nadchodzącej kadencji Sejmu? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
Reforma służby zdrowia
2
Reforma kultury i mediów publicznych
3
Reforma dotycząca ekologia
Jakie główne cele zamierza Pani/Pan osiągnąć jako posłanka/poseł lub jako senator? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
Zmiana systemu edukacji
2
Nowelizacja o prowadzeniu i organizowaniu działalności kulturalnej ( w tym ustawa o spójnym finansowaniu kultury ). Likwidacja cenzury i obrona wolności słowa.
3
Likwidacja Art. 196 i Art. 212 Kodeksu Karnego
Czego Pani/Pana zdaniem przede wszystkim powinna uczyć szkoła?
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
  1. Przygotowywać przyszłych absolwentów do funkcjonowania na rynku pracy.
  2. Uczyć umiejętności zdobywania wiedzy i krytycznego myślenia.
  3. Kształtować postawy i upowszechniać wspólne wartości.
  4. Wyrównywać szanse życiowe uczniów.
  5. Rozwijać umiejętności społeczne, np. komunikację i pracę w grupie.
  6. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KRÓTKA PIŁKA
Kto popiera związki partnerskie? (2018)

Które z poniższych propozycji sformalizowania związków osób tej samej płci powinny Pani/ Pana zdaniem zostać wprowadzone w Polsce?
  1. Zawieranie małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego.
  2. Zawieranie związku partnerskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego.
  3. Zawieranie związku partnerskiego – umowy spisywanej przed notariuszem.
  4. Nie ma potrzeby wprowadzania nowej instytucji formalizującej związki osób tej samej płci.
Miejsce na ewentualny komentarz do pytania nr 1.
O formie sformalizowania niech decydują bezpśrednio zainteresowani
Czy Pani/ Pana zdaniem osobom tej samej płci, które żyją w stałym związku powinny przysługiwać wymienione poniżej prawa?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Prawo do otrzymywania od lekarza informacji o stanie zdrowia partnera/ partnerki.
Prawo do odbioru zwłok i pochowania zmarłego partnera/ partnerki.
Prawo do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym partnera/ partnerki.
Prawo do dziedziczenia po zmarłym partnerze/ partnerce.
Prawo do wspólności majątkowej i wspólnego rozliczania podatków.
Prawo do reprezentowania partnera/ partnerki jako pełnomocnik w sprawach formalnych (np. w sądzie, urzędzie skarbowym, odbierając korespondencję na poczcie).
Prawo do adopcji dzieci.
Prawo do adopcji biologicznych dzieci swojego partnera/ partnerki.
Zawarte przez nie za granicą związki małżeńskie powinny być uznawane w Polsce.
Czy zgodzi się Pani/ Pan ze stwierdzeniem, że osoby homoseksualne są w Polsce dyskryminowane?
  1. Tak
  2. Nie
  3. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Wyczyść filtry
Przefiltrowane przez:
od 13.06.2019
Sejm RP VIII kadencji, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska, członek
źródło
Oficjalna strona Sejmu RP sejm.gov.pl
,
źródło
Serwis Gazety Wyborczej wyborcza.pl
2019
kandydat na posła do Parlamentu Europejskiego, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni, Wrocław, liczba głosów: 19 838
źródło
Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej wybory.gov.pl
od 19.01.2017
Telewizja Polska S.A., członek Rady Programowej
źródło
Oficjalna strona Telewizji Polskiej www.tvp.pl
Pokaż więcej

Obietnice

Misja teatru i znaczenie kultury wyższej

Chcę podkreślić bardzo wyraźnie, że warunkiem istnienia teatru pełniącego misję artystyczną, edukacyjną, poznawczą jest utrzymanie formy teatru jako instytucji publicznej

Źródło: www.parlamentarny.pl

Data obietnicy: 28.10.2015

wybory 2015
Nowoczesna
3 Wrocław
sprawy ogólnopolskie
kultura
Kultura jako źródło innowacyjności

Dbałość o kulturę nie tylko rozwija nas jako ludzi, ale dodatkowo zwiększa innowacyjność. Polityka powinna wspierać kreatywność Polaków oraz rozwój branż kreatywnych. Musimy o tym pamiętać, ponieważ korzenie pamięci, wartości i rozwoju tkwią w kulturze

Źródło: www.parlamentarny.pl

Data obietnicy: 28.10.2015

sprawy ogólnopolskie
kultura
Nowoczesna
3 Wrocław
wybory 2015
polityka historyczna
Usunięcie zapisu o obrazie uczuć religijnych

W żadnym innym europejskim kraju nie mamy do czynienia z takim absurdalnym zapisem.

Źródło: www.gazetawroclawska.pl

Data obietnicy: 13.10.2015

sprawy ogólnopolskie
kultura
prawa i wolności obywatelskie
wolność słowa
rozdział kościoła od państwa
3 Wrocław
Nowoczesna
wybory 2015
Religia w szkołach

Jesteśmy przeciwni uprawianiu religii w w szkołach publicznych. (...) W to miejsce wprowadziłbym na przykład edukację kulturalną, której w Polsce nie ma jak wiadomo.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 10.09.2015

sprawy ogólnopolskie
edukacja i szkolnictwo wyższe
świecka szkoła
Nowoczesna
3 Wrocław
wybory 2015
Zarobki pracowników kultury

Pracownicy kultury zarabiają haniebne pieniądze, trzeba tych ludzi doinwestować.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 10.09.2015

sprawy ogólnopolskie
kultura
3 Wrocław
Nowoczesna
wybory 2015
Prawo do kultury

Chciałbym z formacjami politycznymi zawrzeć jakiś układ na rzecz prawa do kultury.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 10.09.2015

sprawy ogólnopolskie
kultura
3 Wrocław
Nowoczesna
wybory 2015
Walka z biurokracją

Musimy zastanowić się jak doprowadzić do tego, żeby obywatel był podmiotem a nie przedmiotem.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 10.09.2015

sprawy ogólnopolskie
prawa i wolności obywatelskie
Nowoczesna
3 Wrocław
wybory 2015
Uchodźcy

Powinniśmy być gościnni, nie możemy zmykać drzwi tak jak przed nami nikt nie zamykał w latach osiemdziesiątych, czy podobnie nikt nie zamykał drzwi przed Mickiewiczem, Chopinem, czy Juliuszem Słowackim, czy Norwidem, czy wieloma innymi. (...) Myślę, że wśród wielu emigrantów i uchodźców jest wielu artystów, lekarzy, prawników, informatyków. Myślę, że warto skorzystać z ich predylekcji, z ich kompetencji zawodowych. Wie pan, myślę, że my w Europie mamy takie poczucie jakiejś wyjątkowości, jakiejś wyższości, z naszymi religiami, z naszymi dobrymi samochodami, z naszymi mieszkaniami (...) Czujemy się tak dobrze, pewnie, jesteśmy nasyceni z tego powodu i tacy jesteśmy przekonani o pełnej wartości tego. Myślę, że dzisiaj warto przekierować może uwagę na innych ludzi jakby może nie podważając tych wartości o których powiedziałem przed chwilą. Warto przyjrzeć się temu zjawisku, kiedy człowiek coś traci albo ucieka przed bombami albo żyje z jednego dolara przez kilka miesięcy. To jest zadanie dla ONZu, sama Polska czy Europa nie rozwiąże tego problemu.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 10.09.2015

sprawy ogólnopolskie
migracje
polityka zagraniczna
Nowoczesna
3 Wrocław
wybory 2015
Urzędnicy z perspektywy artystów

I jeśli zgodzę się wystartować w wyborach, będę to traktował jako gest sprzeciwu wobec bezradności w walce z urzędnikami. Od wielu lat obserwuję z rosnącą irytacją, jak środowiska ludzi kultury są pomijane w kluczowych rozstrzygnięciach. I nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak w takich warunkach mamy uprawiać sztukę, jeśli artyści są z perspektywy parlamentu kompletnie niewidoczni. Urzędnicy decydują o naszym bycie i w efekcie artyści klepią biedę. Wciąż mówi się o gospodarce, zapominając, że jest ona częścią kultury, nie odwrotnie. To jest niebywale istotny czynnik rozwoju, lekceważąc go, pokazujemy, że chcemy państwa głupszego, biedniejszego i gorszego.

Źródło: wroclaw.wyborcza.pl

Data obietnicy: 10.09.2015

sprawy ogólnopolskie
administracja państwowa i samorząd
Nowoczesna
3 Wrocław
wybory 2015
Kultura polityczna

Najważniejsze jest dzisiaj , żeby zmienić język uprawiania polityki. (...) mam takie głębokie przekonanie, że będę miał wspólnie ze swoimi partnerami z Nowoczesnej siłę, żeby zmienić nastawienie do nas polityków i tę politykę wprowadzić na inne, etyczne tory.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 10.09.2015

sprawy ogólnopolskie
światopogląd
wybory
Nowoczesna
3 Wrocław
wybory 2015
Świeckie państwo

Uważam, że państwo świeckie jest warunkiem podstawowym, warunkiem sine qua non istnienia tego co jest jakąś obiektywną rzeczywistością w sferze wartości.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 10.09.2015

sprawy ogólnopolskie
rozdział kościoła od państwa
światopogląd
Nowoczesna
3 Wrocław
wybory 2015