Informacje ogólne

Polityk archiwalny
Data i miejsce urodzenia: 1972-02-08, Mrągowo
Zawód: prawniczka
Wykształcenie: wyższe
Mgr. prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ukończyła także prawnicze studia doktoranckie oraz studia podyplomowe w zakresie metodologii nauk prawnych i metod prawniczych w Wyższej Szkole Bankowej. Działaczka społeczna. Od czterech kadencji... jest przewodniczącą Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna, przewodniczyła też Radzie Działalności Pożytku Publicznego Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Radzie Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Od 2004 r. sekretarzyni Fundacji Inicjatywa Kobiet Aktywnych, jest też pełnomocniczką Kongresu Kobiet oraz rady Kongresu. Pracowała jako trenerka, koordynatorka projektów i mediatorka. Współtworzyła Olsztyńskie Centrum Wolontariatu „Spinacz”. Od 2019 r. posłanka na Sejm IX kadencji, wiceprzewodnicząca Komisji Etyki Poselskiej, członkini Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.
Czytaj więcej
Zwiń

Artykuły

19.10.2023, Kto tworzy klub Lewicy?

…nich można wymienić chociażby Marka Dyducha (brak mandatu dla Lewicy w okręgu nr 2, Wałbrzych) czy Monikę Falej w okręgu nr 34 (Elbląg).  Jakie poglądy reprezentują posłanki i posłowie Lewicy? Większość parlamentarzystów Lewicy w…

24.08.2023, Kogo upomina Komisji Etyki Poselskiej?

…niego przynależności politycznej. W Sejmie IX kadencji mamy cztery kluby parlamentarne, dlatego komisja liczy czterech członków: Monikę Falej (Lewica), Jana Łopatę (Koalicja Polska), Izabelę Mrzygłocką (Koalicja Obywatelska) i Jacka Świata (Prawo i Sprawiedliwość) Obradami Komisji…

21.07.2023, Jakie poglądy na aborcję deklarowali posłowie i posłanki w 2019 r.?

…Waldy Dzikowski brak opinii KO kompromis Jadwiga Emilewicz nie PiS   Joanna Fabisiak nie KO   Monika Falej tak Lewica   Joanna Frydrych nie KO   Krzysztof Gawkowski tak Lewica   Maciej Gdula tak Lewica…

Wyniki 1–3 z 6
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2

Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2023)

Kwestionariusz przed wyborami

Jakie Pani/Pana zdaniem cele powinna zrealizować Polska w perspektywie 10 lat?

Prosimy o opisanie Pani/Pana propozycji w maksymalnie 900 znakach.

naprawa systemu sądownictwa, realizacja proobywatelskiej polityki państwa, umowa społeczna co do głównych kierunków rozwoju, które obowiązywałyby niezależnie od tego, kto aktualnie rządzi

Jakie główne cele zamierza Pani/Pan osiągnąć pracując w parlamencie?

1.
zapewnienie legalnej i bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia ciąży
2.
zniesienie klauzuli sumienia w zawodzie lekarza
3.
odblokowanie środków KPO

Jakich Pani/Pana zdaniem reform potrzebuje Polska w nadchodzącej kadencji parlamentu?

1.
reforma sądownictwa
2.
reforma szkolnictwa
3.
reforma polityki senioralnej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Zgodność z innymi politykami

KWESTIONARIUSZ — Wybory parlamentarne (2023)

(minimalna liczba wspólnych pytań: 6/60)

Najbardziej zgodni politycy
wspólne pytania
20
zgodność
92%
wspólne pytania
20
zgodność
93%
wspólne pytania
20
zgodność
95%
Najmniej zgodni politycy
wspólne pytania
20
zgodność
32%
wspólne pytania
26
zgodność
40%
wspólne pytania
20
zgodność
42%

KRÓTKA PIŁKA
Ostatni rok kadencji (2022)

Prosimy wymienić i zwięźle uzasadnić trzy najważniejsze sukcesy w Pani/Pana pracy jako posłanki/posła w Sejmie IX kadencji.

Prosimy o wymienienie i ewentualne uzasadnienie odpowiedzi.
Pierwszy sukces
złożenie projektu nowelizacji o pochówku. Zakłada on między innymi możliwość składowania prochów w biournach, rozsypywaniu prochów na polach pamięci, ale także pochówku przez partnera/kę ze związku nieformalnego
Drugi sukces
wykorzystanie mandatu poselskiego, by efektywniej pracować w regionie na rzecz lokalnych społeczności: interwencje poselskie, kontrole, udział w negocjacjach
Trzeci sukces
naciski na władzę, by wycofywała się z projektów ustaw niekorzystnych dla obywateli i obywatelek, jak chociażby z niekorzystnych rozwiązań podatkowych dla rodziców samodzielnie wychowujących dzieci

Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.

Mam przeświadczenie, że moja praca, w ramach klubu opozycyjnego, byłaby bardziej efektywna, gdyby w Polsce zachowane były standardy praworządności i przyzwoitości. Większość parlamentarna lekceważy te standardy

Jakie Pani/Pana zdaniem trzy najważniejsze ustawy przyjął Sejm IX kadencji?

Prosimy o wymienienie i ewentualne uzasadnienie odpowiedzi.
1.
przywrócenie uli podatkowej dla rodziców samodzielnie wychowujących dzieci (wycofanie się z propozycji rządu z niekorzystnego przelicznika)
2.
uregulowania w walce z covidem - to był trudny czas wymagający szybkiego procedowania i wprowadzenia zupełnie nowych rozwiązań prawnych
3.
-
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KRÓTKA PIŁKA
Szczepienia (2022)

Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pan poglądom?

Szczepienia przeciw Covid-19 powinny być:

Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. Obowiązkowe dla wszystkich dorosłych Polaków (dorośli – powyżej 18 r.ż., pod warunkiem, że nie mają ku temu przeciwwskazań medycznych stwierdzonych przez lekarza)
  2. Obowiązkowe dla wybranych grup zawodowych (pod warunkiem, że nie mają ku temu przeciwwskazań medycznych stwierdzonych przez lekarza)
  3. Dobrowolne – tylko dla osób, które chcą z nich skorzystać
  4. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.

Czy osobom, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z 2 dawek, powinny przysługiwać ułatwienia w dostępie do wybranych usług i/lub ulg?

Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. Tak
  2. Nie
  3. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.

Prosimy o wskazanie, ułatwienia w dostępie do jakich usług i/lub ulg powinny przysługiwać osobom zaszczepionym.

Pytanie otwarte, obowiązkowe.

Możliwość poruszania się w przestrzeni publicznej. Nie obejmowanie kwarantanną w przypadku negatywnego wyniku testu, a potencjalnego kontaktu z osoba zakażoną.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Zgodność z innymi politykami

KRÓTKA PIŁKA — Szczepienia (2022)

(minimalna liczba wspólnych pytań: 3/4)

Najbardziej zgodni politycy
wspólne pytania
3
zgodność
92%
wspólne pytania
3
zgodność
100%
wspólne pytania
3
zgodność
100%
Najmniej zgodni politycy
wspólne pytania
3
zgodność
17%
wspólne pytania
3
zgodność
17%
wspólne pytania
3
zgodność
33%

KWESTIONARIUSZ
Migracje. Kryzys na granicy (2021)

Od sierpnia 2021 r. mamy do czynienia z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Reżim Aleksandra Łukaszenki uczestniczy w sprowadzaniu cudzoziemców na granicę, prowokuje akcje zaczepne wobec polskich służb. W Polsce dochodzi do przekroczeń zielonej granicy, kilkunastu cudzoziemców zmarło.

Poniżej wymieniliśmy działania, jakie można wprowadzić w związku z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy. Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie wymienionych rozwiązań?

Prosimy o wybranie wszystkich odpowiedzi, z którymi Pan/Pani się zgadza.
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Należy jak najszybciej postawić mur na granicy z Białorusią.
Należy odstawiać cudzoziemców na granicę z Białorusią, w razie potrzeby z zastosowaniem przymusu.
Władze polskie powinny pozwolić na działanie organizacji humanitarnych i pracowników służb medycznych w strefie stanu wyjątkowego.
Rząd powinien wprowadzić rozwiązanie zaproponowane przez Episkopat Polski, polegające na utworzeniu mostu humanitarnego.
Należy zaprzestać wyrzucania ludzi do lasu i zmuszania ich do ponownego niezgodnego z przepisami przekroczenia granicy z Białorusią.
Cudzoziemiec powinien mieć prawo wystąpić o ochronę międzynarodową (a jeśli odmówi, być odesłany do kraju pochodzenia). W międzyczasie należy zapewnić cudzoziemcom zakwaterowanie i adekwatną pomoc (np. medyczną, prawną).
Należy dopuścić media polskie i zagraniczne na teren objęty obecnie stanem wyjątkowym.
Po wygaśnięciu stanu wyjątkowego, jeśli kryzys na granicy nie ulegnie zmianie, należy utrzymać ograniczenie dostępu do strefy przygranicznej.
Należy otworzyć nowy ośrodek recepcyjny dla cudzoziemców przy granicy z Białorusią.
Rząd powinien przygotować się na przewidywaną zmianę ruchu migracyjnego i zabezpieczyć granicę Polski z Ukrainą.

Czy osoby, które niezgodnie z przepisami przekroczyły granicę, powinny mieć prawo złożyć w Polsce wniosek o ochronę międzynarodową?

Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?

A. Tak, Polska powinna odpowiedzialnie reagować na prowokacje Aleksandra Łukaszenki i jednocześnie działać z poszanowaniem praw człowieka.

B. Nie, ponieważ obecne przekraczanie przez cudzoziemców wschodniej granicy to element prowokacji politycznej wymierzonej przeciwko Polsce i UE.

Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. zdecydowanie A
  2. raczej A
  3. zdecydowanie B
  4. raczej B
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.

Jakie działania polityczne i dyplomatyczne powinny być podejmowane przez Polskę w związku z kryzysem rozgrywającym się na granicy polsko-białoruskiej?

Prosimy o wybranie maksymalnie trzech działań, które uważa Pan/Pani za priorytetowe.
  1. Polska powinna prowadzić rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką i naciskać na zamknięcie szlaku migracyjnego przez Białoruś.
  2. Polska (wspólnie z UE) powinna prowadzić działania dyplomatyczne w krajach, z których startują samoloty przewożące cudzoziemców do Białorusi.
  3. Polska (wspólnie z UE) powinna prowadzić intensywną kampanię informacyjną w państwach, z których pochodzą cudzoziemcy, zniechęcającą do podróży „szlakiem Łukaszenki”.
  4. Polska powinna zamknąć granicę polsko-białoruską, blokując wymianę handlową, nawet za cenę naruszenia interesu przedsiębiorców.
  5. Potrzebujemy obecności Fronteksu na naszym wschodnim pasie przygranicznym.
  6. Polska powinna uruchomić art. 4 traktatu NATO. (“Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć - zdaniem którejkolwiek z nich - zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”).
  7. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Zgodność z innymi politykami

KWESTIONARIUSZ — Migracje. Kryzys na granicy (2021)

(minimalna liczba wspólnych pytań: 3/4)

Najbardziej zgodni politycy
wspólne pytania
4
zgodność
100%
wspólne pytania
4
zgodność
100%
wspólne pytania
4
zgodność
100%
Najmniej zgodni politycy
wspólne pytania
4
zgodność
13%
wspólne pytania
4
zgodność
29%
wspólne pytania
4
zgodność
38%

KRÓTKA PIŁKA
Edukacja w Polsce (2021)

Czego Pani/Pana zdaniem przede wszystkim powinna uczyć szkoła?

Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
  1. Przygotowywać przyszłych absolwentów do funkcjonowania na rynku pracy.
  2. Uczyć umiejętności zdobywania wiedzy i krytycznego myślenia.
  3. Kształtować postawy i upowszechniać wspólne wartości.
  4. Wyrównywać szanse edukacyjne i życiowe uczniów.
  5. Rozwijać umiejętności społeczne, np. komunikację i pracę zespołową.
  6. Uczyć dbania o dobrostan emocjonalny i radzenia sobie ze stresem.
  7. Uczyć o wyzwaniach XXI wieku (np. klimatycznym, technologicznym, zdrowotnym).
  8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.

Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie:

Wszystkie powyższe odpowiedzi są mi bliskie. Dobra szkoła i rzetelna edukacja, to wypadkowa wszystkich tych aspektów.

Poniżej wymieniliśmy główne postulaty dotyczące zmian w oświacie obecne w debacie publicznej. Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie wymienionych rozwiązań?

Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Należy wprowadzić obowiązek przedszkolny dla pięciolatków.
Należy wprowadzać rozwiązania korzystne dla tworzenia i prowadzenia małych szkół.
Podstawa programowa powinna być zredukowana i nastawiona na rozwój kompetencji kluczowych, a nie szczegółowe wiadomości.
Samorządy powinny mieć większy niż obecnie wpływ na program nauczania na swoim terenie.
Należy wrócić do trzystopniowego systemu edukacji (powrót gimnazjów).
Rolą kuratora powinno być wspieranie szkoły w przeprowadzaniu wewnętrznej ewaluacji i poprawie jakości działań, a nie kontrola pracy szkoły.
Szkoły niepubliczne nie powinny otrzymywać dofinansowania ze środków publicznych.
Pracodawcy powinni w większym niż obecnie stopniu finansować edukację zawodową.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Zgodność z innymi politykami

KRÓTKA PIŁKA — Edukacja w Polsce (2021)

(minimalna liczba wspólnych pytań: 4/5)

Najbardziej zgodni politycy
wspólne pytania
4
zgodność
88%
wspólne pytania
4
zgodność
89%
wspólne pytania
4
zgodność
89%
Najmniej zgodni politycy
wspólne pytania
4
zgodność
50%
wspólne pytania
4
zgodność
50%
wspólne pytania
4
zgodność
50%

KRÓTKA PIŁKA
Zdrowie psychiczne w Polsce (2021)

Pandemia spowodowała kryzys w szeregu obszarów funkcjonowania państwa i gospodarki. Poniżej wymieniliśmy obszary szczególnie dotknięte przez skutki COVID-19.

Prosimy wybrać te, które według Pani/Pana wymagają strategicznych rozwiązań w Polsce:

Prosimy wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi
  1. przeciążenie sądownictwa
  2. ochrona zdrowia psychicznego
  3. powrót do szkół po okresie edukacji zdalnej
  4. branże gospodarki szczególnie dotknięte przez lockdown
  5. bezpieczeństwo na rynku pracy
  6. system ochrony zdrowia
  7. działanie instytucji kultury
  8. finanse samorządów
  9. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.

Prosimy o uzasadnienie:

W przypadku wybrania odpowiedzi D, prosimy o wymienienie branży gospodarki.

Hotelarstwo, gastronomia, turystyka,

W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia (ok. 630 tys.) wymaga pomocy systemu lecznictwa psychologicznego i/lub psychiatrycznego (NIK, 2020 r.). Poniżej wymieniliśmy propozycje działań mogących poprawić stan ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Prosimy o wybranie propozycji, za których wprowadzeniem głosowałaby Pani/głosowałby Pan w pierwszej kolejności:

Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
  1. zatrudnienie psychologa w każdej szkole
  2. szkolenia dla nauczycieli z przeciwdziałania i wykrywania oznak przemocy i dyskryminacji oraz postępowania z osobami w kryzysie
  3. włączenie tematyki zdrowia psychicznego do programów nauczania
  4. zmiany w systemie kształcenia lekarzy pediatrów w kierunku wczesnego wykrywania nieprawidłowości w zachowaniu/rozwoju psychicznym dziecka
  5. szkolenia dla pracowników socjalnych ze wstępnej diagnozy kryzysów psychicznych
  6. szkolenia z wiedzy o zdrowiu psychicznym skierowane do rodziców
  7. zapewnienie finansowania ogólnopolskiego telefonu zaufania w trybie całodobowym
  8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Zgodność z innymi politykami

KRÓTKA PIŁKA — Zdrowie psychiczne w Polsce (2021)

(minimalna liczba wspólnych pytań: 3/4)

Najbardziej zgodni politycy
wspólne pytania
4
zgodność
88%
wspólne pytania
4
zgodność
88%
wspólne pytania
4
zgodność
94%
Najmniej zgodni politycy
wspólne pytania
4
zgodność
45%
wspólne pytania
4
zgodność
51%
wspólne pytania
4
zgodność
54%

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2019)

Jakie Pani/Pana zdaniem cele powinna zrealizować Polska w perspektywie 30 lat?

Prosimy o opisanie Pani/ Pana propozycji w maksymalnie 900 znakach.

- pełne wyrównanie płac kobiet i mężczyzn - rezygnacja z gospodarki opartej na węglu i zastąpienie węgla przez OZE (na poziomie conajmniej 75%) - zahamowanie starzenia się społeczeństwa, rozwój srebrnej gospodarki - innowacyjna edukacja - rozdział państwa od kościoła - umocnienie pozycji w UE

Jakich Pani/Pana zdaniem reform potrzebuje Polska w nadchodzącej kadencji Sejmu?

Prosimy wskazać trzy najważniejsze.

1
Reforma systemu ochrony zdrowia - podniesienie finansowania tego obszary do 7,2% PKB
2
Reforma wymiaru sprawiedliwości - usprawnienie (prawdziwe) pracy sądów, tym też pod względem administracyjnym;Reforma praworządności - przywrócenie szacunku dla Konstytucji, przywrócenie niezależności sądów i prokuratury, instytucji publicznych w tym Rzecznika Praw Obywatelskich
3
Reforma energetyczna - natychmiastowe działania na rzecz zahamowania zmian klimatycznych

Jakie główne cele zamierza Pani/Pan osiągnąć jako posłanka/poseł lub jako senator?

Prosimy wskazać trzy najważniejsze.

1
Otwarcie Sejmu na środowiska pozarządowe i obywatelskie - upowszechnienie wysłuchań publicznych, szerokie konsultacje. Jako Posłanka będę pracować w terenie słuchając ludzi, wypracowując z nimi możliwe rozwiązania. Przywrócenie Sejmowi godności i dobrego imienia.
2
Przedstawienie zestawu projektów ustaw przywracających praworządność, rozłożonych na lata
3
Przedstawienie projektu ustawy o związkach partnerskich i równości małżeńskiej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Zgodność z innymi politykami

KWESTIONARIUSZ — Wybory parlamentarne (2019)

(minimalna liczba wspólnych pytań: 7/68)

Najbardziej zgodni politycy
wspólne pytania
29
zgodność
89%
wspólne pytania
19
zgodność
92%
wspólne pytania
26
zgodność
94%
Najmniej zgodni politycy
wspólne pytania
24
zgodność
37%
wspólne pytania
14
zgodność
40%
wspólne pytania
26
zgodność
40%

KWESTIONARIUSZ
Wybory do Parlamentu Europejskiego (2019)

[ustrój UE]

Zasady działania, kompetencje i obszary, które obejmuje współpraca państw w ramach Unii Europejskiej, są uzgodnione w traktatach.

Która z poniższych opinii jest bliższa Pani/ Pana poglądom?

A. W ciągu najbliższych pięciu lat Unia Europejska wymaga pilnych reform na poziomie traktatów.

B. W ciągu najbliższych pięciu lat nie powinno się reformować traktatów europejskich, a Unia Europejska powinna stabilnie rozwijać się poprzez wprowadzanie nowych praw.

Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. Zdecydowanie A
  2. Raczej A
  3. Raczej B
  4. Zdecydowanie B
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.

Jeśli odpowiedź A: jakie zmiany są potrzebne?

Karta praw podstawowych w całej UE. Jednolite standardy edukacyjne i zdrowotne, a także socjalne na terenie wspólnoty.

Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.

Spójność wobec obywatelek i obywateli do podstawa.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Zgodność z innymi politykami

KWESTIONARIUSZ — Wybory do Parlamentu Europejskiego (2019)

(minimalna liczba wspólnych pytań: 5/47)

Najbardziej zgodni politycy
wspólne pytania
26
zgodność
84%
wspólne pytania
26
zgodność
86%
wspólne pytania
26
zgodność
94%
Najmniej zgodni politycy
wspólne pytania
15
zgodność
30%
wspólne pytania
25
zgodność
32%
wspólne pytania
15
zgodność
35%