Wybory prezydenckie

Raport z kampanii (24-30 marca)

Zandberg i Biejat chcą obniżyć ceny mieszkań, Trzaskowski bajeruje przedsiębiorców, Hołownia randkuje na strzelnicy, Nawrocki wrócił do biegania, a Mentzen gotuje i wywołuje burzę. Do wyborów zostało mniej niż 50 dni.

Raport z kampanii (17-23 marca)

Krzysztof Stanowski wizytuje konkurentów. Sławomir Mentzen spotkał się z Andrzejem Dudą. Magdalena Biejat otworzyła Miasteczko. Karol Nawrocki odwiedził Brukselę. Szymon Hołownia ruszył w trasę. Rafał Trzaskowski wdrapał się na wiatrak. Minęła połowa oficjalnej kampanii prezydenckiej.

Plebiscyt. Co kandydaci myślą o klimacie i energii?

Obserwując kampanię prezydencką można odnieść wrażenie, że ocieplenia klimatu już nie ma. Są za to stagnacja gospodarcza oraz wysokie ceny prądu, zdaniem wielu spowodowane przez Zielony Ład. Głosy traktujące zmiany klimatyczne poważnie są nieliczne. Co do powiedzenia mają w tym temacie kandydaci na prezydenta?

Plebiscyt. Co kandydaci myślą o podatkach?

Choć kreowanie polityki fiskalnej to domena rządu, to kandydaci w znacznej mierze opierają swój program na obietnicach dotyczących podatków. Jeden z nich, jako przyszły prezydent, będzie mógł wetować ustawy podatkowe, a także przygotowywać własne inicjatywy legislacyjne w tej sprawie. Jakie są ich kampanijne propozycje?

Kalendarz wyborczy

  • kwiecień 2025
    • 04

      Zgłaszanie do PKW kandydatów na Prezydenta RP
      4 kwietnia 2025 r. o godzinie 16:00 upływa termin na zgłoszenie Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na prezydenta.
      szczegóły

      Kodeks wyborczy
    • 04.04–15.05

      Termin na złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania dla pełniących służbę w systemie skoszarowanym
      Do 15 maja żołnierze pełniący zasadniczą służbę wojskową/odbywający ćwiczenia wojskowe, policjanci z jednostek skoszarowanych, funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej pełniący służbę w systemie skoszarowanym mogą złożyć wnioski o zmianę miejsca głosowania.
      szczegóły

      Kodeks wyborczy
    • 04.04–15.05

      Termin na złożenie wniosków przez wyborców głosujących poza miejscem zameldowania
      15 maja upływa termin na złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów i wniosku o zmianę miejsca głosowania
      szczegóły

      Kodeks wyborczy
Wszystkie wydarzenia

Kampanijne analizy

Rekordowa liczba chętnych na prezydencki fotel

Do udziału w tegorocznych wyborach prezydenckich zgłosiła się absolutnie rekordowa liczba komitetów wyborczych. Do tej pory najwięcej komitetów było w 2020 r. – wówczas do PKW zgłosiło się ich 35. Obecnie to aż 53 komitety wyborcze. Przedstawiamy wszystkich potencjalnych kandydatów.

W drodze do zwycięstwa – podróże kandydatów

Kandydaci, chcąc dotrzeć do wyborców, wyruszyli w tour po Polsce. Dokąd jeżdżą, z kim się spotykają; czy wolą wiece, czy kameralne spotkania – na półmetku kampanii podsumowujemy podróże kandydatów na prezydenta.

Kandydaci na kandydatów, czyli kto chce zostać prezydentem?

Po miesiącu od formalnego rozpoczęcia kampanii (15.01) komitety zgłosiło 22 kandydatów. Żeby pojawić się na kartach wyborczych, chętni muszą zebrać teraz 100 000 podpisów. Praktycznie pewny start ma 8 kandydatów, za którymi stoi reprezentacja parlamentarna. Lista zapewne będzie jednak szersza – wybory prezydenckie umożliwiają zaistnienie nowym (lub też ponowne starym) politycznym graczom.

Sejm X kadencji

Czy Sejm obniży składkę zdrowotną – zapowiedź 31. posiedzenia

Przed nami dwudniowe, 31. posiedzenie Sejmu. Posłanki i posłowie będą dyskutować i głosować m.in. nad obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i ustawą, która utrudni wyjście Polski z Unii Europejskiej.

Koniec mowy nienawiści – podsumowanie 30. posiedzenia Sejmu

Nowelizacja Kodeksu karnego dotycząca przestępstw motywowanych nienawiścią, krótki żywot trójki Nawrockiego, zmiany w delegacjach sędziowskich to najważniejsze ustawy, którymi zajęli się posłowie na 30. posiedzeniu Sejmu.

Informacja premiera o bezpieczeństwie i sytuacji międzynarodowej

Dziś w Sejmie premier Donald Tusk przedstawił informację o bezpieczeństwie i sytuacji międzynarodowej w związku z reakcją Europy na działania administracji Donalda Trumpa wobec Rosji i kryzys w relacjach amerykańsko-ukraińskich.

60 mld zł na polski atom – podsumowanie 29. posiedzenia Sejmu

Za nami 29. posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie przeznaczyli pieniądze na polski atom, podwyższyli akcyzę na e-papierosy i zgodzili się na zawieszanie prawa do azylu.

Analizy

Unia wielkich zbrojeń, czyli ReArm Europe

Międzynarodowe zawirowania ostatnich tygodni wstrząsnęły europejską klasą polityczną i opinią publiczną. Zmniejszenie wiarygodności Stanów Zjednoczonych jako rzetelnego i stabilnego partnera w sferze bezpieczeństwa spowodowało podjęcie niespotykanych wcześniej kroków przez europejskich oficjeli. Co zakłada inicjatywa ReArm Europe?

Putin i Trump decydują o losach wojny, bez Zełenskiego. Jak rysuje się przyszłość Ukrainy?

Kłótnia Zełenskiego z Trumpem w Białym Domu, odcięcie Ukrainy od amerykańskiej pomocy i kryzysowy szczyt europejskich liderów w Londynie. Oto kulminacja napięć, które w ostatnich tygodniach wystąpiły między Ukrainą i nową administracją Stanów Zjednoczonych. Co dalej?

Nasza mała stabilizacja – lęki i nadzieje Niemiec po wyborach parlamentarnych

W minioną niedzielę w Niemczech odbyły się przyspieszone wybory parlamentarne. Do skrócenia kadencji Bundestagu doszło w grudniu zeszłego roku po upadku rządu Olafa Scholza. Jakie zmiany zajdą na niemieckiej scenie politycznej? O czym mówili niemieccy politycy? I wreszcie: w którą stronę zmierzają nasi zachodni sąsiedzi?

NATO czy europejska współpraca – co jest kluczem do bezpieczeństwa UE?

Ostatnie wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa i członków jego administracji rzucają cień na stosunki transatlantyckie. Zaniepokojenie budzi m.in. sposób, w jaki USA planuje doprowadzić do zakończenia sprowokowanej przez Rosję wojny w Ukrainie, i marginalizowanie roli Europy w negocjacjach z Moskwą przy jednoczesnym wskazywaniu jej jako jedynego gwaranta bezpieczeństwa Ukrainy po zawarciu pokoju.

Sejm o ...

Poradnik wyborczy

Czy i jak mogę wspierać kandydata?

Czy, jak i kiedy możesz wesprzeć finansowo kampanię kandydatów na prezydenta?

Jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej?

Kandydatów na członków komisji wyborczych zgłaszają pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych (lub osoba upoważniona przez pełnomocnika). Jeśli chcesz zostać członkiem komisji – najlepiej, jeśli zgłosisz się do jednego z komitetów wyborczych.

Komisja Europejska

Komisja Europejska a rządy państw członkowskich – kto i co może?

W politycznym żargonie możemy niekiedy usłyszeć porównania Komisji Europejskiej do „rządu” Unii Europejskiej. Czy rzeczywiście jest to uprawnione stwierdzenie? I jak zatem ma się działalność KE do rządów państw unijnych?

Narzędzia wpływu obywateli na Komisję Europejską

Unijna machina biurokratyczna może wydawać się niedostępna dla zwykłego człowieka. Istnieją jednak narzędzia oddolnego wpływu na europejskie instytucje, w tym na Komisję Europejską. Jakie kroki mogą podjąć obywatele? Tłumaczymy.

Komisja Europejska a Parlament Europejski – kto i czym się zajmuje?

Jak wygląda proces tworzenia unijnego prawa? Jaka jest w nim rola Parlamentu Europejskiego, a jaka Komisji Europejskiej? Wreszcie, czy Parlament decyduje o tym, kto zostanie unijnym komisarzem? Przybliżamy relacje Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Czy polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej wpłynie na współpracę tej instytucji z Komisją Europejską?

1 stycznia Polska rozpoczęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Przez pierwsze sześć miesięcy 2025 roku polski rząd będzie przewodniczył obradom tej instytucji, ustalał program jej pracy i dbał o sprawny przebieg unijnego procesu legislacyjnego, czyli dialog między Radą a Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską. Jak wygląda podział zadań między Komisją i Radą UE?

Parlament Europejski

NATO czy europejska współpraca – co jest kluczem do bezpieczeństwa UE?

Ostatnie wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa i członków jego administracji rzucają cień na stosunki transatlantyckie. Zaniepokojenie budzi m.in. sposób, w jaki USA planuje doprowadzić do zakończenia sprowokowanej przez Rosję wojny w Ukrainie, i marginalizowanie roli Europy w negocjacjach z Moskwą przy jednoczesnym wskazywaniu jej jako jedynego gwaranta bezpieczeństwa Ukrainy po zawarciu pokoju.

Co nas grzeje, a co ziębi – powyborczy eurobarometr Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski opublikował w październiku „Powyborczy sondaż UE 2024”. Badanie przeprowadzono w okresie od 13 czerwca do 8 lipca 2024 r. w 27 państwach członkowskich. Dlaczego Polacy i Europejczycy poszli w czerwcu do wyborów? Co jest najważniejsze dla starszych, a co dla najmłodszych wyborców – analizujemy wyniki eurobarometru Parlamentu Europejskiego.

Raport Letty, wsparcie dla Ukrainy, polskie prawo aborcyjne – podsumowanie czwartego posiedzenia Parlamentu Europejskiego X kadencji

W dniach 21–24 października odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentu Europejskiego. Po krótkiej, bo dwutygodniowej przerwie eurodeputowani zmierzyli się z kolejnym raportem – tym razem Enrico Letty, byłego premiera Włoch, na temat europejskiego wspólnego rynku. Najwięcej emocji było natomiast w środę, gdy skrajna prawica, w tym posłowie Konfederacji, zagłosowała przeciw wsparciu finansowemu dla Ukrainy. Przedstawiciele 27 państw debatowali także nad polskim prawem aborcyjnym.

5 minut Viktora Orbana – podsumowanie trzeciego posiedzenia Parlamentu Europejskiego

7 października rozpoczęła się trzecia sesja plenarna Parlamentu Europejskiego X kadencji. W trakcie obrad najwięcej emocji wzbudziło przemówienie Viktora Orbana, który przedstawił priorytety węgierskiej prezydencji w Radzie UE. Poza obserwowaniem wymiany ciosów premiera Węgier z Ursulą von der Leyen, europosłowie dyskutowali nt. konfliktu na Bliskim Wschodzie, kontroli granicznych w UE czy kryzysów – mieszkaniowego i przemysłu motoryzacyjnego.

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych

Elon Musk w Białym Domu? Donald Trump wybiera najważniejsze postacie swojej administracji

Elon Musk, Kristi Noem, Robert F. Kennedy Jr., Marco Rubio i Vivek Ramaswamy – to barwne postaci, dobrze znane w amerykańskiej polityce, które w styczniu zajmą najważniejsze stanowiska rządowe. Zobaczmy, kogo Donald Trump chce powołać do swojej administracji.

Wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych wciąż trwa liczenie głosów, ale amerykańskie media ogłosiły, że to Donald Trump wygrał wybory prezydenckie. Do Trumpa płyną gratulacje z całego świata.

Najważniejszy polityk w najważniejszym państwie. Co może prezydent Stanów Zjednoczonych?

Wszyscy w napięciu obserwujemy kampanię wyborczą w Stanach Zjednoczonych. Działania mocarstwa, jakim są USA, wpływają na cały świat, a prezydent jest najważniejszym politykiem i postacią w tym kraju. Zobaczmy, jakie dokładnie ma kompetencje.

Profile kandydatów na prezydenta USA, czyli porównanie poglądów Kamali Harris i Donalda Trumpa

Wszystko wskazuje na to, że wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych będą niezwykle wyrównane. Na ostatniej prostej kampanii kandydaci robią wszystko, aby przekonać do siebie Amerykanów. Zobaczmy, jak wyglądają poglądy Kamali Harris i Donalda Trumpa na kluczowe dla wyborców sprawy.

Sejmowe orędzie prezydenta

Sejmowa debata nad budżetem

Europosłowie o migracji i azylu

Rozmowa z Dietmarem Kösterem – byłym niemieckim europosłem z Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów

Jeśli zbudujemy procesy integracyjne na bazie otwartych dyskusji, możemy dopasować umiejętności migrantów i uchodźców do potrzeb lokalnych społeczności. Przestaną być dla nas obcymi, a zaczną być sąsiadami.

Rozmowa z Janiną Ochojską – polską europosłanką z Europejskiej Partii Ludowej

Bardzo mnie boli, że nowy rząd do straszenia migrantami dorzucił jeszcze jedno narzędzie – bezpieczeństwo. Ja też jestem za bezpieczeństwem polskiej granicy i za bezpieczeństwem mojego kraju. Natomiast to nie migranci stanowią niebezpieczeństwo.

Rozmowa z Andrzejem Halickim – polskim europosłem z Europejskiej Partii Ludowej

Nie można traktować tych osób bezdusznie, natomiast zawracanie przy nielegalnym przejściu może mieć miejsce i pewnie takie przypadki są. Ja w ogóle jestem za tym, żeby uregulować pushback legislacyjnie.

Rozmowa z Cyrusem Engererem – maltańskim europosłem z Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów

Kiedy jesteś na brzegu i patrzysz, jak ludzie toną na twoich oczach, uświadamiasz sobie, że to nie jest pytanie o relokację.

Rozmowa z Damianem Boeselagerem – niemieckim europosłem z grupy Zieloni / Wolny Sojusz Europejski

Zamiast zająć się lokalnymi problemami, zastanawiamy się, czy fajnie byłoby strzelać do ludzi na naszych granicach.

Rzeczniczka Praw Dziecka

Jakie priorytety stawia sobie nowa Rzeczniczka Praw Dziecka?

Zakres władzy rodzicielskiej, dostępność edukacji domowej, przeciwdziałanie kryzysowi psychologicznemu – to tylko niektóre kwestie, o które spytaliśmy Monikę Hornę-Cieślak – nową Rzeczniczkę Praw Dziecka. Zapoznajcie się z jej priorytetami na nadchodzącą kadencję.

Co posłowie i posłanki sądzą o prawach dziecka?

O poglądy na temat praw dziecka zapytaliśmy posłów i posłanki pracujące w dwóch sejmowych komisjach: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Prezentujemy odpowiedzi tych 20 z nich, którzy odpowiedzieli na pytania przygotowane przez nas w Krótkiej Piłce.

Informacja bieżąca rządu dotycząca Funduszu Sprawiedliwości

Poradniki dla obywatela

Czego możesz wymagać od posła?

Po nadchodzących, jesiennych wyborach parlamentarnych rozpocznie się kolejna, już X kadencja Sejmu – oto parę porad, które pomogą Ci zrozumieć, jak nawiązać kontakt z posłem a także skutecznie monitorować jego pracę.

Czy obywatel ma inicjatywę ustawodawczą?

W drugiej części naszego poradnika przedstawiamy dwie możliwości wpływu na proces ustawodawczy przez obywateli – zgłoszenie petycji oraz złożenie własnego projektu w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.

Jak obywatel może dochodzić swoich praw?

W ostatniej części poradnika przedstawiamy kolejne sposoby obywatelskiego zaangażowania - nadsyłanie uwag do procesu legislacyjnego, wniosek o udostępnienie informacji oraz zwrócenie się do właściwego rzecznika.