Raport z kampanii (5-11 maja)
Trzaskowski wyszedł do mediów; Nawrocki nie wie, co zrobić z mieszkaniem; Mentzen krytykuje premiera; Hołownia usiadł za kółkiem; Jakubiak otworzył regaty; Zandberg odpala nagrania. Ostatnia prosta kampanii.
Trzaskowski wyszedł do mediów; Nawrocki nie wie, co zrobić z mieszkaniem; Mentzen krytykuje premiera; Hołownia usiadł za kółkiem; Jakubiak otworzył regaty; Zandberg odpala nagrania. Ostatnia prosta kampanii.
Przemówienie, uściski dłoni, parę zdjęć i w drogę – przez ostatnie cztery miesiące kandydaci na prezydenta objeżdżali Polskę wzdłuż i wszerz. Sprawdziliśmy, jaką strategię na pracę w terenie przyjęli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Wzięliśmy pod uwagę wydarzenia organizowane przez sztaby, od listopadowego ogłoszenia startu w wyborach do końca majowego weekendu.
Termin na złożenie wniosków przez wyborców głosujących poza miejscem zameldowania
15 maja upływa termin na złożenie wniosku o
wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów i wniosku o zmianę miejsca głosowania
szczegóły
Termin na złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania dla pełniących służbę w systemie skoszarowanym
Do 15 maja żołnierze pełniący zasadniczą służbę wojskową/odbywający ćwiczenia wojskowe, policjanci z jednostek skoszarowanych, funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej pełniący służbę w systemie skoszarowanym mogą złożyć wnioski o zmianę miejsca głosowania.
szczegóły
Rozpowszechnianie audycji wyborczych komitetów
od 3 maja do 16 maja komitety wyborcze mogą nieodpłatne rozpowszechniać w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych swoje audycje wyborcze.
szczegóły
Wojna w Ukrainie, rosnąca potęga Chin, konflikt izraelsko-palestyński, a wreszcie ponowny wybór Donalda Trumpa na prezydenta zachwiały porządkiem, w którym dotychczas odnajdywała się Polska. Sprawdzamy, w jakim kierunku kandydaci na prezydenta chcą poprowadzić Polskę na arenie międzynarodowej.
Dwóch dwudziestolatków wybucha śmiechem na wspomnienie transmisji z gier, które Zandberg prowadzi na twitch.tv. Przyszli na spotkanie, bo zaciekawił ich występ kandydata w Kanale Zero. „Skąd wziąć na to pieniądze?” – zastanawia się Jacek. „Przed chwilą usłyszałem odpowiedź”.
Wiele propozycji kierowanych do pracowników i przedsiębiorców można realizować równolegle, jednak niekiedy interes jednej i drugiej grupy stoi ze sobą w sprzeczności. Sprawdzamy, co kandydaci mówią do przedsiębiorców i pracowników, do której z tych przede wszystkim kierują swój przekaz, czy dostrzegają konflikt między interesami pracodawców i pracowników, a jeśli tak, to jak chcą go rozwiązywać.
Przed nami decydujące tygodnie kampanii prezydenckiej. Kandydaci dwoją się i troją, aby spotkać się z jak największym gronem wyborców. Wśród nich ten, który zaczął kampanię najwcześniej – Sławomir Mentzen. Sprawdziliśmy na mapie, gdzie był prezes Nowej Nadziei i czy faktycznie do końca kampanii objedzie całą Polskę.
W wyborach prezydenckich możesz swobodnie głosować poza miejscem zamieszkania. Jak to zrobić?
Czy, jak i kiedy możesz wesprzeć finansowo kampanię kandydatów na prezydenta?
W wyborach prezydenckich możesz swobodnie głosować za granicą, niezależnie od tego, czy na stałe mieszkasz poza Polską, czy będziesz przebywał za granicą w dniu wyborów. Jak to zrobić?
Kandydatów na członków komisji wyborczych zgłaszają pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych (lub osoba upoważniona przez pełnomocnika). Jeśli chcesz zostać członkiem komisji – najlepiej, jeśli zgłosisz się do jednego z komitetów wyborczych.
Przed nami dwudniowe, 31. posiedzenie Sejmu. Posłanki i posłowie będą dyskutować i głosować m.in. nad obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i ustawą, która utrudni wyjście Polski z Unii Europejskiej.
Nowelizacja Kodeksu karnego dotycząca przestępstw motywowanych nienawiścią, krótki żywot trójki Nawrockiego, zmiany w delegacjach sędziowskich to najważniejsze ustawy, którymi zajęli się posłowie na 30. posiedzeniu Sejmu.
Dziś w Sejmie premier Donald Tusk przedstawił informację o bezpieczeństwie i sytuacji międzynarodowej w związku z reakcją Europy na działania administracji Donalda Trumpa wobec Rosji i kryzys w relacjach amerykańsko-ukraińskich.
Za nami 29. posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie przeznaczyli pieniądze na polski atom, podwyższyli akcyzę na e-papierosy i zgodzili się na zawieszanie prawa do azylu.
Międzynarodowe zawirowania ostatnich tygodni wstrząsnęły europejską klasą polityczną i opinią publiczną. Zmniejszenie wiarygodności Stanów Zjednoczonych jako rzetelnego i stabilnego partnera w sferze bezpieczeństwa spowodowało podjęcie niespotykanych wcześniej kroków przez europejskich oficjeli. Co zakłada inicjatywa ReArm Europe?
Kłótnia Zełenskiego z Trumpem w Białym Domu, odcięcie Ukrainy od amerykańskiej pomocy i kryzysowy szczyt europejskich liderów w Londynie. Oto kulminacja napięć, które w ostatnich tygodniach wystąpiły między Ukrainą i nową administracją Stanów Zjednoczonych. Co dalej?
W minioną niedzielę w Niemczech odbyły się przyspieszone wybory parlamentarne. Do skrócenia kadencji Bundestagu doszło w grudniu zeszłego roku po upadku rządu Olafa Scholza. Jakie zmiany zajdą na niemieckiej scenie politycznej? O czym mówili niemieccy politycy? I wreszcie: w którą stronę zmierzają nasi zachodni sąsiedzi?
Ostatnie wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa i członków jego administracji rzucają cień na stosunki transatlantyckie. Zaniepokojenie budzi m.in. sposób, w jaki USA planuje doprowadzić do zakończenia sprowokowanej przez Rosję wojny w Ukrainie, i marginalizowanie roli Europy w negocjacjach z Moskwą przy jednoczesnym wskazywaniu jej jako jedynego gwaranta bezpieczeństwa Ukrainy po zawarciu pokoju.
W politycznym żargonie możemy niekiedy usłyszeć porównania Komisji Europejskiej do „rządu” Unii Europejskiej. Czy rzeczywiście jest to uprawnione stwierdzenie? I jak zatem ma się działalność KE do rządów państw unijnych?
Unijna machina biurokratyczna może wydawać się niedostępna dla zwykłego człowieka. Istnieją jednak narzędzia oddolnego wpływu na europejskie instytucje, w tym na Komisję Europejską. Jakie kroki mogą podjąć obywatele? Tłumaczymy.
Jak wygląda proces tworzenia unijnego prawa? Jaka jest w nim rola Parlamentu Europejskiego, a jaka Komisji Europejskiej? Wreszcie, czy Parlament decyduje o tym, kto zostanie unijnym komisarzem? Przybliżamy relacje Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.
1 stycznia Polska rozpoczęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Przez pierwsze sześć miesięcy 2025 roku polski rząd będzie przewodniczył obradom tej instytucji, ustalał program jej pracy i dbał o sprawny przebieg unijnego procesu legislacyjnego, czyli dialog między Radą a Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską. Jak wygląda podział zadań między Komisją i Radą UE?
Ostatnie wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa i członków jego administracji rzucają cień na stosunki transatlantyckie. Zaniepokojenie budzi m.in. sposób, w jaki USA planuje doprowadzić do zakończenia sprowokowanej przez Rosję wojny w Ukrainie, i marginalizowanie roli Europy w negocjacjach z Moskwą przy jednoczesnym wskazywaniu jej jako jedynego gwaranta bezpieczeństwa Ukrainy po zawarciu pokoju.
Parlament Europejski opublikował w październiku „Powyborczy sondaż UE 2024”. Badanie przeprowadzono w okresie od 13 czerwca do 8 lipca 2024 r. w 27 państwach członkowskich. Dlaczego Polacy i Europejczycy poszli w czerwcu do wyborów? Co jest najważniejsze dla starszych, a co dla najmłodszych wyborców – analizujemy wyniki eurobarometru Parlamentu Europejskiego.
W dniach 21–24 października odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentu Europejskiego. Po krótkiej, bo dwutygodniowej przerwie eurodeputowani zmierzyli się z kolejnym raportem – tym razem Enrico Letty, byłego premiera Włoch, na temat europejskiego wspólnego rynku. Najwięcej emocji było natomiast w środę, gdy skrajna prawica, w tym posłowie Konfederacji, zagłosowała przeciw wsparciu finansowemu dla Ukrainy. Przedstawiciele 27 państw debatowali także nad polskim prawem aborcyjnym.
7 października rozpoczęła się trzecia sesja plenarna Parlamentu Europejskiego X kadencji. W trakcie obrad najwięcej emocji wzbudziło przemówienie Viktora Orbana, który przedstawił priorytety węgierskiej prezydencji w Radzie UE. Poza obserwowaniem wymiany ciosów premiera Węgier z Ursulą von der Leyen, europosłowie dyskutowali nt. konfliktu na Bliskim Wschodzie, kontroli granicznych w UE czy kryzysów – mieszkaniowego i przemysłu motoryzacyjnego.
Elon Musk, Kristi Noem, Robert F. Kennedy Jr., Marco Rubio i Vivek Ramaswamy – to barwne postaci, dobrze znane w amerykańskiej polityce, które w styczniu zajmą najważniejsze stanowiska rządowe. Zobaczmy, kogo Donald Trump chce powołać do swojej administracji.
W Stanach Zjednoczonych wciąż trwa liczenie głosów, ale amerykańskie media ogłosiły, że to Donald Trump wygrał wybory prezydenckie. Do Trumpa płyną gratulacje z całego świata.
Wszyscy w napięciu obserwujemy kampanię wyborczą w Stanach Zjednoczonych. Działania mocarstwa, jakim są USA, wpływają na cały świat, a prezydent jest najważniejszym politykiem i postacią w tym kraju. Zobaczmy, jakie dokładnie ma kompetencje.
Wszystko wskazuje na to, że wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych będą niezwykle wyrównane. Na ostatniej prostej kampanii kandydaci robią wszystko, aby przekonać do siebie Amerykanów. Zobaczmy, jak wyglądają poglądy Kamali Harris i Donalda Trumpa na kluczowe dla wyborców sprawy.
Jeśli zbudujemy procesy integracyjne na bazie otwartych dyskusji, możemy dopasować umiejętności migrantów i uchodźców do potrzeb lokalnych społeczności. Przestaną być dla nas obcymi, a zaczną być sąsiadami.
Bardzo mnie boli, że nowy rząd do straszenia migrantami dorzucił jeszcze jedno narzędzie – bezpieczeństwo. Ja też jestem za bezpieczeństwem polskiej granicy i za bezpieczeństwem mojego kraju. Natomiast to nie migranci stanowią niebezpieczeństwo.
Nie można traktować tych osób bezdusznie, natomiast zawracanie przy nielegalnym przejściu może mieć miejsce i pewnie takie przypadki są. Ja w ogóle jestem za tym, żeby uregulować pushback legislacyjnie.
Kiedy jesteś na brzegu i patrzysz, jak ludzie toną na twoich oczach, uświadamiasz sobie, że to nie jest pytanie o relokację.
Zamiast zająć się lokalnymi problemami, zastanawiamy się, czy fajnie byłoby strzelać do ludzi na naszych granicach.
Zakres władzy rodzicielskiej, dostępność edukacji domowej, przeciwdziałanie kryzysowi psychologicznemu – to tylko niektóre kwestie, o które spytaliśmy Monikę Hornę-Cieślak – nową Rzeczniczkę Praw Dziecka. Zapoznajcie się z jej priorytetami na nadchodzącą kadencję.
O poglądy na temat praw dziecka zapytaliśmy posłów i posłanki pracujące w dwóch sejmowych komisjach: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Prezentujemy odpowiedzi tych 20 z nich, którzy odpowiedzieli na pytania przygotowane przez nas w Krótkiej Piłce.
Po nadchodzących, jesiennych wyborach parlamentarnych rozpocznie się kolejna, już X kadencja Sejmu – oto parę porad, które pomogą Ci zrozumieć, jak nawiązać kontakt z posłem a także skutecznie monitorować jego pracę.
W drugiej części naszego poradnika przedstawiamy dwie możliwości wpływu na proces ustawodawczy przez obywateli – zgłoszenie petycji oraz złożenie własnego projektu w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.
W ostatniej części poradnika przedstawiamy kolejne sposoby obywatelskiego zaangażowania - nadsyłanie uwag do procesu legislacyjnego, wniosek o udostępnienie informacji oraz zwrócenie się do właściwego rzecznika.