layout: 2 cols ( 2, 1, 1, 1, 1 )
2

Jak zagłosować za granicą?

Głosować w wyborach parlamentarnych może każdy obywatel, który na stałe lub tymczasowo przebywa poza terytorium Polski. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

1

Wybory 2023 – pytania i odpowiedzi

Kiedy odbędą się wybory? Jak głosować za granicą? Czy mogę głosować korespondencyjnie? Kogo wybieramy w wyborach? Najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące wyborów parlamentarnych 2023 w jednym miejscu.

1

Jak zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania?

W dniu wyborów nie będziesz w miejscu zamieszkania, ale chcesz oddać głos? Podpowiadamy Ci, jak to zrobić.

1

Jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej?

Do 15 września możesz zgłosić się do Obwodowej Komisji Wyborczej przez wybrany komitet wyborczy. Jak się zgłosić? Z czym się to wiąże? Odpowiadamy.

1

Wielkie nierówności w sile głosów obywateli w wyborach do Senatu

Sprawdzamy, dlaczego siła głosów wyborców w niektórych okręgach senackich jest ponad trzykrotnie większa niż w innych.

layout: 1 cols

Kalendarz

 • wrzesień 2023
  • 22

   Spotkanie z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem w Ząbkach
   Spotkanie z prezesem PSL w województwie mazowieckim. Odbędzie się w parku im. M. Szuberta o godz. 16:00.
   szczegóły

   Komitety
  • 22

   Spotkanie z Rafałem Trzaskowskim w Szczecinie
   Wiec z udziałem Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Taras Widokowy przy Wałach Chrobrego (obok Muzeum Narodowego) o godz. 17:00.
   szczegóły

   Komitety
  • 24

   Spotkanie z Donaldem Tuskiem w Mińsku Mazowieckim
   Spotkanie otwarte z liderem Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem. Odbędzie się w Szkole Podstawowej Nr. 3 na ulicy Budowlanej 2 o godz. 12:00.
   szczegóły

   Komitety
  • 27

   Spotkanie z Szymonem Hołownią we Wrocławiu
   Spotkanie odbędzie się o godz. 18:00.
   szczegóły

   Komitety
  • 27

   Spotkanie z Martyną Żurowską w Holandii
   Przedwyborcze spotkanie z kandydatką Lewicy do Sejmu. Odbędzie się w Tilburgu w barze ’t Taphuys o godz. 19:00.
   szczegóły

   Komitety
Wszystkie wydarzenia
layout: 3 cols ( 1, 1, 1, 1 )

Analizy wyborcze

1

Jak obywatel może wspierać partie polityczne i komitety wyborcze partii i koalicji?

W sierpniu oficjalnie rozpocznie się parlamentarna kampania wyborcza. Jednak partie zaczęły kampanię wcześniej – konwencje i spotkania wyborcze trwają już od wiosny. Sprawdzamy, w jaki sposób obywatele mogą wspierać działanie partii i komitetów wyborczych.

1

Parlament Europejski zaniepokojony wyborami w Polsce

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w które uznał, że zmiany w prawie wprowadzone przez rząd Zjednoczonej Prawicy mogą zagrażać wolności i uczciwości najbliższych wyborów parlamentarnych.

1

Konfederacja ogłasza pierwszych kandydatów w wyborach

13 lipca poznaliśmy pierwszych kandydatów Konfederacji w jesiennych wyborach parlamentarnych.

1

„Jedynki” i „lokomotywy wyborcze”

Sprawdzamy, jak miejsce na liście wyborczej wpływa na szansę uzyskania mandatu w wyborach do Sejmu.

layout: 1 cols

Kandydują

layout: 2 cols ( 1, 1 )

Parlament obecnej kadencji

1

Kogo upomina Komisji Etyki Poselskiej?

Głównym organem Sejmu, który ma stać na straży debaty publicznej, jest Komisja Etyki Poselskiej, składająca się z posłów reprezentujących wszystkie kluby poselskie. Sprawdzamy kogo Komisja upominała najczęściej w kończącej się kadencji Sejmu.

1

Czy Polska była gotowa na wybuch wojny w Ukrainie?

Przed i po wybuchu wojny w Ukrainie w Sejmie nie toczyła się żadna poważna debata na temat przygotowania Polski do ewentualnej eskalacji konfliktu.

layout: 3 cols

Przymiotniki wyborcze

layout: 3 cols ( 1, 1, 1, 1, 1, 1 )

Jak dziś głosowałyby partie w kluczowych sprawach

1

Lewica

Zielona transformacja, rozbudowany program socjalny oraz wsparcie Ukrainy. Jakie propozycje ma dla Polek i Polaków Lewica?

1

Polska 2050

Wsparcie dla przedsiębiorców, transformacja energetyczna i rozwój usług publicznych, to najważniejsze postulaty Polski 2050 przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi.

1

Koalicja Obywatelska

Wzmocnienie relacji sojuszniczych, transformacja energetyczna bez rewolucji, kredyt 0% i zwiększenie kwoty wolnej to tylko niektóre z postulatów KO w nadchodzących wyborach.

1

Polskie Stronnictwo Ludowe

W tym roku PSL do wyborów przygotowuje się razem z Polską 2050. Pomimo deklarowanej przez oba ugrupowania wspólnej wizji Polski, każde z nich odznacza się własnymi i różnymi przekonaniami w większości kwestii społeczno-politycznych. Jak dziś głosowaliby przedstawiciele „starszego” koalicjanta w Trzeciej Drodze, a więc posłowie i posłanki PSL-u?

1

Konfederacja

Najbardziej prawicowy projekt na polskiej scenie politycznej przedstawia się jako partia przede wszystkim antysystemowa, będąca połączeniem środowisk wolnościowych, narodowych i monarchistycznych. Efekty potrzeby pogodzenia stanowisk tych trzech stronnictw widoczne są w poglądach partii na większość najważniejszych kwestii w polskiej debacie publicznej.

1

Prawo i Sprawiedliwość

Wzmocnienie bezpieczeństwa, kontynuacja programów socjalnych i edukacja patriotyczna. Co, po 8 latach rządów, proponuje Polkom i Polakom Prawo i Sprawiedliwość?

layout: 3 cols ( 1, 1, 1, 1, 1 )

Poradnik wyborczy

1

Co może marszałek Sejmu?

Ostatnio, w związku z nadchodzącymi jesienią wyborami parlamentarnymi, przyglądaliśmy się kompetencjom Sejmu. Wspominaliśmy, że jego obradom przewodniczy marszałek Sejmu, który posiada szczególną pozycję wśród wszystkich parlamentarzystów. Omówmy zatem, jaką rolę pełni on w systemie politycznym RP.

1

Co może Sejm?

Jesienią odbędą się wybory parlamentarne, w których Polki i Polacy zdecydują, kto będzie sprawował władzę ustawodawczą. Sejm, czyli izba niższa parlamentu, zajmuje szczególnie ważną pozycję w polskim systemie politycznym. Odgrywa najważniejszą rolę w procesie legislacyjnym, ale pełni również wiele innych funkcji. Na czym one polegają?

1

Co może poseł?

W nadchodzących wyborach parlamentarnych będziemy wybierać nowy skład Sejmu. Jesienią każdy wyborca będzie mógł zagłosować na kandydatów, starających się uzyskać mandat poselski. Przypomnijmy więc, jakie kompetencje mają posłowie.

1

Jaką rolę odgrywa parlament w zawieraniu przez Polskę umów międzynarodowych?

Podstawowym zadaniem parlamentu jest uchwalanie wewnętrznego – krajowego prawa, ale odgrywa on również istotną rolę w procedurze zawierania przez Polskę umów międzynarodowych. Na czym ona polega?

1

Co może Senat?

Senat Rzeczypospolitej Polskiej jest izbą wyższą naszego parlamentu – wraz z Sejmem sprawuje władzę ustawodawczą. Senat odgrywa istotną rolę w procedurze ustawodawczej, a bez jego zgodny nie można powołać ważnych urzędników państwowych.

layout: 3 cols

Infografiki

layout: 3 cols ( 1 )

Zaangażuj się

1

Porozmawiajmy o wyborach

W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi Fundacja Odpowiedzialna Polityka zaprasza organizacje społeczne, inicjatywy lokalne oraz aktywnych obywateli do rozmowy o tym, jak każdy z nas może zaangażować się w działania na rzecz wyborów.

layout: 3 cols ( 1, 1, 1 )

Poradniki dla obywatela

1

Czego możesz wymagać od posła i jak sprawdzić, czy to robi?

Po nadchodzących, jesiennych wyborach parlamentarnych rozpocznie się kolejna, już X kadencja Sejmu – oto parę porad, które pomogą Ci zrozumieć, jak nawiązać kontakt z posłem i monitorować jego pracę w końcówce tej oraz podczas nadchodzącej kadencji.

1

Czy obywatel ma inicjatywę ustawodawczą?

W drugiej części naszego poradnika przedstawiamy dwie możliwości wpływu na proces ustawodawczy przez obywateli – zgłoszenie petycji oraz złożenie własnego projektu w ramach inicjatywy obywatelskiej.

1

Jak obywatel może dochodzić swoich praw?

W ostatniej części poradnika przedstawiamy trzy kolejne sposoby obywatelskiego zaangażowania się w działalność władz publicznych. Pierwszym jest możliwość nadsyłania uwag do procesu legislacyjnego. Dwa kolejne to wniosek o udostępnienie informacji oraz zwrócenie się do właściwego rzecznika.

layout: 3 cols ( 1, 1, 1, 1, 1 )

Analizy

1

Jak działają skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka?

Procedura skarg indywidualnych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest jedną z niewielu możliwości ubiegania się o gwarancję respektowania praw człowieka przez organy międzynarodowe. Uznaje się, że leży ona w sercu najskuteczniejszego systemu ochrony praw człowieka w Europie. Na czym polega?

1

Nakaz aresztowania Władimira Putina

17 marca 2023 r. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina oraz Marii Lwowej-Biełowej (Komisarz ds. Praw Dziecka przy Urzędzie Prezydenta Federacji Rosyjskiej).

1

Przeżyć za 1588 zł miesięcznie. Dlaczego niepełnosprawni wrócili do Sejmu?

Podniesienie renty socjalnej (obecnie 1588 zł) do wysokości płacy minimalnej i możliwość łączenia pracy ze świadczeniem pielęgnacyjnym – to główne postulaty osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Walka o godne życia trwa, rozpoczął się kolejny protest w Sejmie.

1

Aktywność promocyjna tuż końcem projektu. Jak rozwijają się organizacje młodych aktywistów z PiS?

Co roku około 2000 organizacji przygotowuje wnioski w ramach programu PROO prowadzonego przez Narodowy Instytut Wolności. Na przykładzie dwóch młodych fundacji, które w latach 2019-2021 otrzymały środki z PROO, sprawdziliśmy, jakie działania można realizować w ramach tych programów.

1

Na co partie polityczne wydają pieniądze?

Od lipca 2022 r. wszystkie ugrupowania polityczne mają obowiązek prowadzić elektroniczne rejestry wpłat i umów. Rejestry, zgodnie prawem, muszą być udostępniane w biuletynach informacji publicznej i aktualizowane bez zbędnej zwłoki, czyli nie później niż 14 dni od otrzymania wpłaty lub zwarcia umowy.

layout: 3 cols

Ostatni rok kadencji

Poseł ma prawo podejmować interwencje w instytucjach publicznych. Czy kiedykolwiek korzystała Pani/korzystał Pan z tej możliwości? Jeśli tak, to prosimy krótko opisać, czego dotyczyły najważniejsze interwencje lub kontrole, których się Pani podjęła/Pan podjął?
Tak, skorzystałam z tego prawa ponad 80 razy w ciągu obecnej kadencji Sejmu, kierując do instytucji publicznych oraz różnych organów interwencje poselskie oraz wnioski o udostępnienie materiałów i informacji. Interwencje miały w zdecydowanej większości przypadków charakter lokalny lub regionalny oraz były inicjowane w wyniku zgłoszeń spraw dokonywanych przez mieszkanki i mieszkańców mojego okręgu poselskiego, ale też całego Dolnego Śląska. Interwencje te dotyczyły m.in.: podwyżki czynszów przez TBS Wrocław, planów przeniesienia Muzeum Poczty i Telekomunikacji z Wrocławia, planów budowy ferm przemysłowych w Dolinie Baryczy oraz w Sadkowie, przyduchy na rzece Ślęza oraz zanieczyszczenia rzeki Barycz, a także dolnośląskich zabytków: basenów przy Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, Stalagu VIII A w Zgorzelcu, przebudowy zabytkowych wałów i ulicy na Maślicach przy Ślęzoujściu we Wrocławiu oraz mostu kolejowego nad Jeziorem Pilchowickim. Jednymi z najważniejszych interwencji były te podjęte w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze – już 3 sierpnia, zaalarmowana przez środowiska wędkarskie, wystosowałam interwencję poselską w sprawie złego stanu wody w Odrze do Wód Polskich, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Wojewody Dolnośląskiego oraz interpelację poselską do Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Już wtedy apelowałam o podjęcie natychmiastowych działań, które miały na celu zapobiegnięcie katastrofie ekologicznej, do której doszło w związku z licznymi zaniechaniami i uchybieniami. Do dziś staram się monitorować ten temat oraz zwracać uwagę na dalsze, podejmowane przez poszczególne organy i instytucje działania. Wszystkie interwencje można znaleźć na mojej stronie internetowej: www.malgorzatatracz.pl
Czytaj dalej